Naktsmītnes

 
Naktsmītnes
Dundaga: no senlaikiem līdz mūsdienām
Vari palūkoties uz Dundagu no baznīcas torņa!

Centrs
Dundaga izsenis bijusi divu jūru novada pārvaldes centrs ar senu pilskalnu pēdām un 13. gs. elpas apdvestu mūra pili centrā. Dundagas vārds saistās ar savulaik Baltijā plašāko pilsmuižas teritoriju ar 15 pusmuižām līdz pat kādreizējai Sīkraga ostai, kuģu būves vietām un Kolkasraga bākām.
Arī mūsdienās Dundaga ir novada centrs, bet teju astoņsimtgadīgā pils — vērienīgu svētku, kāzu izrīcību, vietējo gardumu degustāciju, ērtu un lētu naktsmītņu, mainīgu un pastāvīgu izstāžu, vēl neizmantotu iespēju un atklājumu vieta. Sadarbībā ar Latvijas Medaļu mākslas klubu — Baltijā vienīgā pastāvīgā medaļu ekspozīcija.
 
Daba
Tuvākā apkārtne nav augstiem pakalniem rotāta, taču lepojas ar Dundagas pacēluma nosaukumu. Tuvāk abām jūrām tas slaidā lokā noslēdzas ar senā ledus ezera krasta veidojumu — Šlīteres Zilajiem kalniem. Pa četriem lielākajiem ceļiem braucot no Dundagas abu jūru virzienā, nākas šķērsot ikvienam pamanāmas vērienīgā Zilo kalnu loka rotaļas reljefā. Te dabā var uziet pirmatnējas upju ieleju takas, alu labirintus, izslavētas sēņu vietas, iecienītas medību platības. Turklāt medīt var arī ar binokli un fotoaparātu, patstāvīgi vai kopā ar gidu vērojot kukaiņus, putnus un zvērus. Vērtība par sevi ir Dundagas dižkoki, starp tiem Baltijā otrais dižākais — Rīgzemju ozols — un senā naudas zīmē attēlotais Naudas ozols pils parkā. Bet, ja vēlaties atjaunot personīgo mežu vai papildināt dārzu ar kvalitatīviem krāšņumaugiem, tad iegriezties Dundagas kokaudzētavā, kas piedāvā 300 dekoratīvo koku un krūmu formas.
 
Dižgari
«Dun-dang ...» skanēja senās pils torņa zvani, un ganuzēns uzminēja: «Dundaga!» Par Dundagas vārda skanīgumu gadu simtos rūpējušies cilvēki, kas modinājuši, aicinājuši, mainījuši un kuru gara spēks joprojām māca mūs mīlēt savu novadu, tautu un zemi.
Dižgara pēdās varat mīt velosipēda pedāļus, ik gadu jūlijā mērojot Krišjāņa Barona reiz iestaigāto taku no Tartu līdz Dundagai, bet kāju izlocīšanai pietiks tepat Dundagas apkārtnē izmest kādu līkumu jeb kād bōgan pa Barona veloapli. Pa ceļam virkne saistošu objektu, bet noteikti jāiegriežas arī vecākajā līdz mūsdienām saglabātajā guļbūves skolas namā Kurzemē — Kubalu skolā–muzejā. To savulaik lolojis skolotājs un rakstnieks Ernests Dinsbergs, bet skolas solā sēdējis un gudrībās pieņēmies Krišjānis Barons. Tagad te ceļotājus aicina iejusties seno laiku skolēna ādā un ieklausīties vietējā valodā. Apļa noslēgumā var iemēģināt roku, lokot ēdamos «žogus» pie slavenās sklandraušu cepējas Elmas Zadiņas.
Dundagas centrā kopā ar gidu var izstaigāt cauri Dakterlejas 200 gadiem, pamanoties nopelnīt naudu, tikt pie spēka pulvera un uzdziedāt! Šajā pastaigā līdzi soļos vēl viens ceļabiedrs — dakteris un pirmais latviešu valodnieks Juris Bārs, kas Dundagas Dakterlejas bruģi mina pirms gadiem 170 un tieši tolaik uzsāka reformu, bez kuras tagad grūti iztēloties latviešu valodu.
Turpat blakus — Dakterlejas kādreizējā lielā drogu dārza apkaimē — zobus rāda kāds mūsu platuma grādiem dīvains radījums. Neparasti, bet tieši betona krokodils simboliski sauc atmiņā tautas likteņgaitas un kara laikā svešumā aizklīdinātos. Viens no tiem — Dundagas zēns Arvīds Blūmentāls — pasaulslavenais dēkainis, dēvēts arī par krokodilu Dandiju.
Iepretī pilij — barona Kārļa Ostena–Zakena 18. gs. vidū būvētajā dievnamā joprojām ik svētdienu un svētkos sulīgi skan pirmās latviešu zemnieka būvētās ērģeles. Tās darinājis Ernesta Dinsberga brālis Ansis.
 
Dziesmu prieks
No Dundagas koru vēstures pirmsākumiem sveicienus māj novadnieks, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Jānis Dreibergs. Tieši viņam Latvijas pirmo Dziesmu svētku ievadījumā Rīgas Latviešu biedrības pārpildītajā zālē uzticēja sniegt pirmatskaņojumu — Baumaņu Kārļa «Dievs, svētī Latviju!».
Dziedāšanas tradīcijas Dundagā ir senas un leģendu apvītas. Jau teju 150 gadu tālā pagātnē ieraugām vietējo koru sparīgo darbību, kas 20. gs. 30. gados uzplauka apjomīgos Dundagas dziedāšanas svētkos. 2011.gadā šī tradīcija atplauka vēl vērienīgāk — pulcējot dziedātājus un dancotājus no visas Kurzemes. Dundaga dunēja, dainoja, skanēja baznīcu un ielu koncertos, svētku gājienā un noslēguma lielkoncertā!
Ja skolas mācību laikā gadās apmesties pils viesnīcā, tad muzicēšanas prieks apņems arī jūs, jo visapkārt dziedās, spēlēs, dancos. Nē, tie nebūs muzikāli spoki! Pils trešajā stāvā mitinās Dundagas Mākslas un mūzikas skola, kas ne tikai pieskandina, glezno un grezno Dundagu, bet arī ar apbrīnojamiem panākumiem piedalās valsts un starptautiskos konkursos.   
 
Uzņēmīgie duņdžiņi
No vēstures dižvīriem un dižsievām cenšas neatpalikt mūsdienu uzņēmīgie duņdžiņi.
Vīrs no Vāczemes, kurš ar velosipēdu ierodas Dundagā, lai savai kundzei iegādātos tieši Pāces fabrikas dziju, ir kā izsaukuma zīme fabrikas produkcijas kvalitātei! Vilnas pārstrādes tradīcija te saglabāta kopš 19. gs. beigām.
Dundagas piensaimnieku ražotne turpina pārbaudītas tradīcijas un ik pa laikam pārsteidz ar ko jaunu. Sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem izstrādātais skābpiena produkts «Labdaris» apveltīts gandrīz vai ar tādām dziednieciskām īpašībām, ka grūti izšķirties, vai to labāk tirgot turpat pienotavas pagrabstāva veikaliņā, vai tomēr piedāvāt blakus esošajā Dakterlejas aptiekā, kas te darbojas kopš 1895. gada.
 
Bet ko darīt, ja piekusušas kājas un prasās atvilkt elpu?
Ja vēlaties dzīvot zaļāk, tad Zaļās jumpravas apartamenti pils viesnīcā ir tieši jums domāti. Ja vēlaties ātrāk tikt pie gardas maltītes, tad jums to nodrošinās bistro «Vecā pirts».  Gribat pirti tepat Dundagas centrā? Tad jums jādodas uz «Pasaku namiņu», kur pieejami arī ūdensvelosipēdi. Sapņojat pasēdēt omulīgā krodziņā vai lielākā kompānijā — viesību zālē? Viesu nams «Pūpoli» šim nolūkam kā radīts, tomēr labāk sāciet ar elpu aizraujošu braucienu pa militārā mantojuma objektiem ar GAZ – 66!
Alkstat ko vērienīgāku? Pils būs pašā laikā, bet var arī atpūtas kompleksā «Jaunemari» ar banketzālēm un pirtīm. Jūs interesē medību iespējas Ziemeļkurzemē, tel. 29183090. Patīk zirgi? Dodieties uz Pāces «Kalējiem».
 
Ja novada centrs apgūts, var lūkot dziļāk mežā jeb mest ap Dundagu lielāks bogans.
Brouc šourp un pasrouges, ko dar Zaļe jumprav Dundags pile, paklouses, cik jouk dundžiņ mēl skan, kā mēž žūže. Pasveican krokodill, uzrouj kād lustig danc Dundags svētkes, nosmeķe žogroušs un knapsieriņ un nosnaužes Naudozol paēne. Ja apnīk pa paš centar maistes, ta pajem vellpēd un apmet kād bōgen ap Dundag!
 
Desmit Dundags bogan
Ja Dundagā sanāk uzturēties ilgāk, tad var iznomāt velosipēdus vai braukt ar savu auto, vai arī pievienoties mūsu gidu rīkotos braucienos un izmest kādu līkumu (bōgen) ap Dundagu. Te saplūst septiņi lielāki ceļi, pa kuriem var izmest lielākus vai mazākus lokus ap novada centru. Katrā atrodami dabas brīnumi, savdabīgas kultūrvēstures liecības, savdabīgas lauku saimniecības, degustācijas, dažādu arodu gudrības un CILVĒKI — dzimtu tradīciju kopēji, mūsdienu lauku patrioti.
Koordinātas:
57.51038280884818
22.355804082031227
Skatīt Google kartē
Epasts:
tic@dundaga.lv
 
----------
CMS v.2.0.1 © RixtelLab 2014-2024

Mājas lapu izstrādāja Grandem , programmēja Rixtel Lab.